U13 REGIONAL CHAMPIONSHIP TOURNAMENTS FINAL TEAM PLACING

U13 REGIONAL CHAMPIONSHIP TOURNAMENTS FINAL TEAM PLACING

To cap off another calendar year of Representative Basketball the 3 U13 Regional Championship tournaments concluded over the weekend.  87 teams competed in multiple grades and over 900 kids participated over the 4 days.

Each Regional Championship was made up of 2 ‘Zones’, and hosted by one of the Associations within those zones.

 

·       Northern Regional Championship – held in Waitakere – Northern and Mid Northern zones

·       Central Regional Championship – Held in Hawkes Bay – Central and Capital zones

·       Southern Regional Championship – Held in Invercargill – Mainland and Southern zones

 

 

Below are the final standings from each Regional Championship,

 

U13 Northern Regional Championship

 

Boys A Grade Final Team Placing

1.              Auckland A

2.              Harbour A1

3.              Waitakere West Prem

4.              Central Country

5.              Waikato

6.              Tauranga City

7.              Hibiscus Coast A

8.              Harbour A2

9.              Rotorua

10. Counties A

 

Boys B Grade Final Team Placing

1.              Waitakere West

2.              Auckland B

3.              Harbour B3

4.              Auckland Franklin A

5.              Counties B

6.              Habour B1

7.              Habour B4

8.              Hibiscus Coast B

9.              Harbour B5

10.           Harbour B2

 

Girls Final Team Placing

1.              Waitakere West

2.              Waikato A

3.              Harbour A1

4.              Rotorua

5.              Counties Manukau

6.              Hibiscus Coast

7.              Tauranga City

8.              Auckland Franklin

9.              Auckland A

10.           Waikato B

11.          Harbour A2

 

U13 Central Regional Championship

 

Boys A Grade Final Team Placing

1.              Hutt Valley

2.              Hawkes Bay A

3.              Palmerston North Prem

4.              Taranaki

5.              Wellington A

6.              Porirua

7.              Hawkes Bay White

8.              Gisborne A

 

Boys B Grade Final Team Placing

1.              Levin

2.              Palmerston North Green

3.              Hawkes Bay Black

4.              New Plymouth

5.              Wellington B

6.              Taranaki Country

7.              Palmerston North White

8.              Gisborne B

 

Girls A Grade Final Team Placing

1.              Hawkes Bay

2.              Wellington A

3.              Palmerston North Prem

4.              Porirua

5.              Gisborne A

6.              Taranaki

7.              Hutt Valley

 

Girls B Grade Final Team Placing

1.              Hawkes Bay 2

2.              Whanganui

3.              New Plymouth

4.              Taranaki Country

5.              Levin

6.              Wellington B

7.              Palmerston North Green

8.              Gisborne B

 

U13 Southern Regional Championship

 

Boys A Grade Final Team Placing

1.              Nelson

2.              Otago A

3.              Canterbury Red

4.              North Canterbury A

5.              Canterbury Black

6.              Southland A

7.              Mid Canterbury

 

Boys B Grade Final Team Placing

1.              Canterbury White

2.              North Otago

3.              North Canterbury B

4.              Otago B

5.              South Canterbury B

6.              Southland B

7.              Buller

 

Girls Final Team Placing

1.              Otago A

2.              Nelson

3.              Otago B

4.              Southland

5.              Canterbury Red

6.              North Canterbury

7.              Mid Canterbury

8.              South Canterbury

9.              Canterbury White

10.          Canterbury Black

11.          Buller


 

Print
 
 
SITEMAP
FANS
TEAMS
COMPETITIONS
INSIDE BASKETBALL