gecenin kanunu izle hızlı ve öfkeli 8 izle yeni nesil ajan 3 izle

WBC Awards

2017 WBC AWARDS & FINAL TEAM PLACINGS

AWARD

AWARD RECIPIENT

Championship Winner

Alloyfold Canterbury Wildcats

Championship Runner Up

Taranaki Thunder

Championship Officials

Elliot Duncan, Samuel Pan, Jason McCabe

Plate Winner

Harbour Breeze

Plate Officials

Sheron Martin, Seddon Smith, Mariah McCarthy-Wilson

All Star 5

Ashley Gayle (Alloyfold Canterbury Wildcats)
Charlisse Leger-Walker (Waikato Wizards)
Donna Fermanis (Waikato Country Cannons)
Jessica Tuki (Taranaki Thunder)
Sariah Penese (Capital Swish)

Most Valuable Player

Ashley Gayle (Alloyfold Canterbury Wildcats)

Junior Player of the Year

Charlisse Leger-Walker (Waikato Wizards)

 

Coach of the Year

Lori McDaniel, Alloyfold Canterbury Wildcats

Manager/Administrator of the Year

Justin Ludlow (Siteweld Otago Goldrush)

 

Services to Women's Basketball

Rachel Gwerder (Tauranga City Coasters)

FINAL TEAM PLACINGS

Grand Final

Canterbury Wildcats 57 (Wanoa 13, Poletti 14, Wairau 6, Rose 5p/9r, Gayle 2/4r/3a/3b)
Taranaki Thunder 43 (Keech 11, Laborn 9, Hohaia 7, Tuki 5/7r)

3rd/ 4thPlayoff

Capital Swish 81 (Beckley 26/11r, Penese 15/8r, Simi-Vaofusi 10/10r, Onesemo 9)
Waikato Country Cannons 77 (Asaua-Wilkinson 26/9r, Hermanis 17, Jones 11/11r, Elkington 8)

Plate Final 5th / 6th Playoff
Harbour Breeze 61 (Fotu 15, Diakhaby 10/15r, Lacey 9, Berry 8)
Waikato Wizards 59 (Smiler 22/8r, Hirawani 20, Stevens 8)

7th / 8th Playoff

Site Weld Otago Goldrush 84 (Z Richards 14/8r, N Ruske 14, A Ruske 12, Frost 12/9r)
Tauranga City Coasters 77 (Daysh 27/13r, C-M Rogers 16, Wilson 14, B Rogers 9)

9th / 10th Playoff

Rotorua Lady Vols 69 (Flavell 32/16r, Kingi 13/13r, Leach 8/7a)
Auckland Lady Rangers 61 (Theyers 18, Finnigan 13/9r, Tautiepa 9/8r)

11th Place
Te Tai Tokerau Phoenix



2016 WBC AWARDS & FINAL TEAM PLACINGS
AWARD AWARD RECIPIENT
Championship Winner Alloyfold Canterbury Wildcats
Championship Runner Up  Waikato Wizards
Championship Officials Marty Davidson and Elliot Duncan
Plate Winner Capital Flyers
Plate Officials Jason Macabe and Sam Pan
All Star 5 Fran Edmondson (Alloyfold Canterbury Wildcats); Jody Hikuroa-Jeffrey (Nelson Sparks); Krystal Leger-Walker (Waikato Wizards); Jessica Tuki (Taranaki Thunder); Soraya Umaga-Jensen (Oceana Gold Rush Otago)
Most Valuable Player Fran Edmondson, Alloyfold Canterbury Wildcats
Junior Player of the Year Kendell Heremaia, Waikato Wizards
Coach of the Year Lori McDaniel, Alloyfold Canterbury Wildcats
Manager/Administrator of the Year Ushma Shah, Alloyfold Canterbury Wildcats
Services to Women's Basketball Mata Cameron, Te Tai Tokerau Basketball Association
FINAL TEAM PLACINGS
Grand Final

Alloyfold Canterbury Wildcats 68  Gayle 13p/15r, Sadler 11, Edmondson 10p/14r, Hamblin 10

Waikato Wizards 54  Hirawani 24p/9r, Heremaia10/10, Stevens 10

3rd / 4th Playoff

Otago 54 Umaga-Jensen 18p/8r, A Ruske 15, Smith 7p/7r

Taranaki 52 – Keech 15, Tuki 13p/13r, Gavin 7

Plate Final 5th / 6th Playoff
Capital Flyers 65 – K Kiriau 16p/8r/5stls, Penese 16, Graham 12, Morris 7

Auckland Counties Manukau Lady Hawks 35 – Jones 11, Purcell 8, Pupuke-Robati 7/13

7th / 8th Playoff

Nelson 50 – Hippolite 15, Hikuroa-Jeffrey 11p/9r, Neame 10, Jones 4p/14r

Waitakere 49 – Vetters 13, Finnigan 10, Theyers 10

9th / 10th Playoff

Te Tai Tokerau 69 – Tito 21,Riwai 18, Hetaraka-Sadler 14p/8r, Ma 5, Telfer 1p/10r

Tauranga 64 – B Rogers 16, C Rogers 12, Wilson 13, Watene 10, Kendrick 6p/13r



2015 WBC AWARDS & FINAL TEAM PLACINGS
AWARD AWARD RECIPIENT
Tournament Hosting Recognition Award Porirua Basketball Association
Championship Winner Oceana Gold Rush Otago
Championship Runner Up  Auckland Counties Manukau Lady Hawks
Championship Officials Gareth Teahan and Brent O'Hagan
Plate Winner Harbour Breeze
Plate Officials Ryan Jones and Luke Chmielewski
All Star 5 Jessica Bygate (ProBrands Nelson Sparks); Samara Gallaher (Oceana Gold Rush Otago)
Jillian Harmon (Oceana Gold Rush Otago); Jordan Hunter (Auckland Counties Manukau Lady Hawks); Jessica Tuki (Waikato Wizards)
Most Valuable Player Jillian Harmon, Oceana Gold Rush Otago
Junior Player of the Year Krystal Leger-Walker, Waikato Wizards
Coach of the Year Todd Marshall, Oceana Gold Rush Otago
Manager/Administrator of the Year Nardi Leornard, Auckland Counties Manukau Lady Hawks
Services to Women's Basketball Trent Adam, Taranaki Basketball
FINAL TEAM PLACINGS
Grand Final

Oceana Gold Rush Otago 67 - Jillian Harmon 14p/12r, Janet Main 13p, Soraya Umaga-Jensen 11p, Samara Gallaher 9p/21r/5a

Auckland Counties Manukau Lady Hawks 43 – Jordan Hunter 15p, Hailey Purcell 11p, Kalani Purcell 8p/18r

3rd / 4th Playoff

ProBrands Nelson Sparks 64 – Jodi  Hikuroa-Jeffrey 16p, Hana Wilkinson 12p, Jess Bygate 11p, Kat Jones 9p/8r

Waikato Wizards 61 – Miriam Stevens 15p, Alyssa Hirawani 13p, Jess Tuki 8p/13r

Plate Final 5th / 6th Playoff
Harbour Breeze 57 – Morgan Roberts 18p, Deena Franklin 6p, 13r

New Zealand Home Loans Canterbury Wildcats 54 – Darcy Rose 15p/17r, Laken Wairau 9p, Tessa Stewart-Morrison 9p

7th / 8th Playoff

Waitakere Lady Rangers 63 – Te Oramae Solomon 16p, Moengaroa Subritzky 14p, Wuanyei Ah-Hing 11p

Capital Flyers 38 – Shanee Kirau 8p

9th / 10th Playoff

Rotorua Lady Vols 62 – Aroha Haumaha 18p/10r, Awatea Leach 15p, Stone Nadine 11p

Tauranga City Coasters 47 - Georgina Richards 18p, Kaatia Watene 14p, Mikayla Daysh 6p/12r

11th / 12th Playoff

Bartercard Taranaki Thunder 72 – Terai Sadler 22p, Rebekah Trethewey 11p, Jenna Kensington 11p

Te Tai Tokerau Phoenix 46 – Jaimee-Lee Tito 15, Freda Riwai 12p


SITEMAP
FANS
TEAMS
COMPEITIONS
INSIDE BASKETBALL
amator turk sikis izle
istanbul escort beylikduzu escort beylikduzu escort sisli escort porno
alanya escort
bitcoin casino
steroid satin al